• KERAMEIKON

  • ART

  • Current
Boris Roce

Rođen u Kičevu (Makedonija). Završio Odsjek grafike na Filozofskom fakultetu u Rijeci. Radi kao učitelj u osnovnoj školi. Drži tečajeve keramike i grafike, te radi s nadarenom djecom u istarskom Novigradu. Održao je preko dvadeset samostalnih izložbi i mnoge kolonije raku keramike, te sudjelovao na dvjestotinjak skupnih izložbi u Hrvatskoj i inozemstvu.
Dobitnik je mnogobrojnih nagrada i priznanja  u zemlji i inozemstvu.
Član je HDLU-a Rijeka, ULUPUH-a u Zagrebu i KERAMEIKON-a, Hrvatskog keramičarskog udruženja od 2002. godine.


Adresa: 
Giuseppe Carabino 3  
51000  Rijeka
e-mail: boris.roce2@ri.t-com.hr

 


 


 Info:
Izložba u Rijeci održana je od 19.10. -2.11.2007.

u organizaciji HDLU Rijeka u Galeriji Juraj Klović

Kritičke tekstove u katalogu izložbe napisali su:

Stanko Špoljarić :


…U novom ciklusu u centru pažnje je drvo. Stabla kojima Roce daje simboličku konotaciju, Sadržajne su slojevitosti jer su i znak vitaliteta, prostor pod njima mjesta sabiranja, ambijent pogodan za osobnu meditaciju. Sve te činjenice privukle su Rocea stablu kao konkretnosti i pojmu, obliku prisnosti i strahopoštovanja. Roce ga komponira u centru scene svakog traveja složene slike, kao jedinku u zbiru srodnih, okružujući ih raskošnim bordurama, površinama bogate strukture. U mozaikalnosti rasporeda skladne ritmičke pokrenutosti svaki segment ima i samosvojnost,i upućen je na cjelinu koje je sastavnica i manja ili veća reljefnost prepletenih niti, s približavanjem plohe ornamentalnom.


Višnja Slavica Gabout:


..U svijetu hrvatske keramike Boris Roce slovi kao eksperimentator. Eksperimentator koji uvijek teži novom i drukčijem, koji spaja medije, prožimlje i uravnotežuje stilske pristupe, ponire u materiju i nudi višeznačno višeslojno isčitavanje.



Nora Novak iz časopisa CETATEA, Rumunjska:

Boris Roce se nameće snagom i dinamizmom (…) igra nam odaje nešto važno o samom činu stvaranja koji je duboko vezan za princip igre… Bilo da se radi o «igri sa staklenim perlama» (Herman Hesse) ili o eksperimentu na ploči za klesanje, uspjeh i radost čina stvaranja uvelike ovisi i o isključenju principa racionalnosti. Upravo u onim trenucima sanjanja, lebdenja, opijenosti gubljenja sebe, umjetnik ima najveće šanse za pristup nadahnuću. Nadahnuće ne ovisi o volji Čovjeka. Za «dolazak muza» prije treba stvoriti stanje umirenja misli. Boris Roce nam otkriva «tehniku» gubljenja sebe dobivenoj strogim poštivanjem zakona igre, toliko potrebno pravom umjetniku-majstoru…

 

 

Višnja Slavica Gabout:

 

… Boris Roce je umjetnik koji njeguje poseban odnos s glinom. On glinu zna «osluškivati» i u glinu «uranjati». Zato su likovne poruke koje on prenosi ovim medijem vrlo sugestivne, ali isto tako i slojevite. Zbog visoke osjetljivosti za prirodu glinene materije i za pažljivo odmjereni dijalog plastičnih, pikturalnih i taktilnih elemenata njegovih keramika- objekata i instalacija, radovi Borisa Rocea neobično su uravnoteženi. Dotiču se onih posebnih sfera misaonosti, ali i poetičnosti, svojom jednostavnošću i elementarnošću likovnog vokabulara, te njegovom krajnom pročišćenošću – onim znanim stvaralačkim pristupom «manje je više» ostavljajući neobično upečatljiv likovni dojam…
Upravo ta uravnoteženost, smirenost i rafinirana jednostavnost forme osnovne su značajke likovnog izričaja ovoga autora, između ostalog i kao odraz njegove osobne sklonosti meditaciji i kontemplaciji. Pritom njegov pristup formi je keramičarski, a površini grafičarski…
…Njegova keramike tako je istodobno i asocijativno-oduhovljena i zbiljno taktilna, ali i konceptualna, a to je sve skupa ipak stavlja uz bok suvremenim skulpturama/reljefima i instalacijama, jer širina koju time obuhvaća bliska je ne samo svijetu znane, nego i onome «pomaknute(što stavlja u suvremeni «trend») logike razmišljanja…
…U keramiku stalno unosi nove postupke, nove pristupe i nove recepture, ponajviše one vezane za tehniku raku i sve njene varijante (horse raku i goli raku), jer raku je najdirektnije vezan za životnu filozofiju koje je Roce pobornik, a to je čovjekova uravnoteženja s prirodom i njegova skladna odnosa s osnovnim prirodnim elementima-zrako, zemljom, vodom i vatrom. Izvorni raku, koji nije tek dekorativna tehnika kakvom je danas mnogi smatraju, nego je plod cijele jedne filozofije – one zen, daje umjetničke radove profinjena savršenstva u kojima se prožimlju materija i duh čovjek i priroda…

 

 

Tanjur
Tanjur

Suha igla, paperclay, oksidi

40,5x40,5 cm

Vaza

Raku

V: 32 cm

S izložbe KERAMEIKON I PRIJATELJI, Varaždin, 2003.

Drvo 2

Šamotirana glina, oksidi, goli raku 970 ° C  i 1050 ° C

150x13x13x13 cm

S izložbe CERAMICA MULTIPLEX, Međunarodnog festivala postmoderne keramike, Varaždin, 2005.

54 kratke meditacije- detalj




























 
10.12.2024 - 21:44